آیین اختتامیه چهارمین دوره جشنواره مشکات در محور سیما و هویت شهری برگزار شد

چهارمین دوره جشنواره مشکات در محور سیما و هویت شهری که به همت اداره اجتماعی و نوسازی مردمی سازمان نوسازی شهر تهران و با همکاری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار شد، با تقدیر و اهدا جوایز به برگزیدگان جشنواره در بخش های عکاسی بزرگسال، نقاشی و کاریکاتور به کار خود خاتمه داد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، ابوالفضل رفیع، مدیر کل آموزش شهروندی شهرداری تهران در آیین اختتامیه چهارمین دوره جشنواره مشکات در محور سیما و هویت شهری ضمن تسلیت سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار انقلاب اسلامی، از تلاش ها و زحمات سازمان نوسازی و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران برای برگزاری این مراسم تقدیر و تشکر کرد.

مدیر کل آموزش شهروندی شهرداری تهران با بیان این که رویکرد شهرداری تهران، رویکردی فرهنگی و اجتماعی است، اظهار داشت: جشنواره مشکات در راستای اهداف و سیاست های کلان شهرداری تهران به منظور حضور و مشارکت همه شهروندان در اداره شهر شکل گرفته است.

رفیع با اعلام این که شاخص و ملاک موفقیت شهرداری ها در کل دنیا با میزان مشارکت شهروندان در اداره شهر سنجیده می شود، گفت: مشارکت شهروندان در امور شهری بصورت اتفاقی صورت نمی گیرد و پیشنیاز آن آموزش، کسب مهارت و ارتقاء آگاهی است.

مدیر کل آموزش شهروندی شهرداری تهران، مشارکت بدون آگاهی را غیر سودمند و فاقد توجیه مثبت دانست و  خاطرنشان کرد: جشنواره مشکات با شعار " مشکات، 4 فصل مشارکت" به عنوان جشنواره آموزشی و ترویجی و به منظور جلب مشارکت و حضور شهرواندن برای ایفای نقش مثبت آنان در بهبود زندگی شهری شکل گرفت.

رفیع تأکید کرد: مشارکت یک امر مقطعی نیست و برای این که مشارکت بتواند مؤثر و معنادار باشد و اثری مثبت در زندگی شهری داشته باشد، به کسب آموزش و مهارت نیاز است.

به گفته وی، جشنواره مشکات از شهروندان دعوت به عمل آورده تا از طریق تولید آثار آموزشی، بتوانند در اداره و مدیریت شهر مشارکت نمایند و ضروری است برای تحقق این مهم، تعاملات بین مدیران شهری و شهروندان افزایش یافته و در تمامی مناطق و محلات تسری پیدا کند تا بتوانیم با همکاری یکدیگر آینده بهتری را برای شهر رقم زنیم.

مدیر کل آموزش شهروندی شهرداری تهران با تأکید بر سخنان دکتر قالیباف مبنی بر تبدیل تهران به شهر آموزش دهنده، افزود: ضروری است زمینه های آموزش شهروندی برای همه شهروندان فراهم شود و جشنواره هایی نظیر مشکات که مشارکت ذهنی را در ابتدا و سپس مشارکت عملی را به دنبال دارند از طریق آموزش در مساجد، مدارس، خانواده ها، سرای محلات و همه ساختارهای شهر تبلیغ شوند و ترویج پیدا کنند.

رفیع، از برگزیدگان جشنواره مشکات به عنوان شهروندان پیشگام یاد کرد و گفت: پاسداشت منابع انسانی، رفع ناهنجاری ها، مشکلات و آسیب های اجتماعی، ارتقاء شرایط و کیفیت زندگی و ... همواره در مدیریت کلانشهر تهران مورد تأکید قرار دارد و شایسته است برگزیدگان جشنواره مشکات به عنوان شهروندان پیشگام نیز برای دعوت و جلب مشارکت سایر شهروندان در این مسیر تلاش نمایند.   

عبادالله فتح اللهی، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این مراسم، یادآور شد: انسانها از روزی که توفیق حیات به آنها اعطا می شود، همواره تلاش می کنند تا محیط زندگی خود را آنگونه که می پسندند و بر پایه آموزه ها و تعالیم دینی خود بسازند.

 مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، با بیان این که شهرنشینی با نگاهی انسانی همواره فراز و نشیب هایی داشته و دارد، خاطرنشان کرد: در شهرنشینی و کلانشهر نشینی تمامی ابعاد زندگی از جمله ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، کالبد شهر، روح و روان شهر به عنوان یک جریان بهم پیوسته است که انسان کمال جو را در بستر خود قرار می دهد و این انسان کمال جو می بایست در فراز و نشیب شهری به ابعاد چند ده میلیون نفر بتواند مسیر کمال و تعالی خود را پیدا نموده و بپیماید.

فتح اللهی افزود: شهر نیز همچون تمامی پدیده های طبیعی، دوران نوجوانی، میانسالی و کهنسالی دارد به همین خاطر نیازمند دگرگونی، تغییر و نو شدن است. از آنجایی که ساکنان و شهروندان یک شهر عناصر تعیین کننده شهر هستند، لذا نوع تفکر و توقعات آنان از محیط زندگی، سرمنشاء تحولات و تغییرات کالبدی شهر خواهد بود.

وی هدف از برگزاری این جشنواره و آموزش های شهروندی را رسیدن به تغییر نگرش و نو شدن اندیشه ها متناسب با نیازهای روز شهر دانست و تأکید کرد: اگر گذشتگان ما برای ما شهری ساختند که امروز پاسخگوی نیاز ما نیست، ما مکلف و موظف هستیم امروز متناسب با توقع خودمان و همچنین توقع نسل آتی، دگرگونی را در ذهن و فکر و اندیشه ایجاد نماییم تا مبتنی بر آن شهری را برای آیندگان به ارث گذاریم که بتواند نیازهای آتی آنان را هم پاسخ دهد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، تصریح کرد: صاحبنظران، فرهیختگان، اندیشمندان، نخبگان در حوزه های مختلف دست به دست هم دهند و با اجماع ذهنی و بلوغ فکری آنچه را برای شهر شایسته می دانند، در ابعاد مختلف مستقر کرده و از فرصت هایی که در اختیارشان قرار گرفته برای دمیدن روح تعالی در شهر استفاده بهینه نمایند.

شایان ذکر است در ادامه این مراسم به برگزیدگان در بخش های عکاسی بزرگسالان، نقاشی و کاریکاتور جوایزی به رسم یادبود اهدا شد.