تقدير از نفرات برگزيده حوزه سامانه 137 در مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره مشکات

مراسم اختتاميه چهارمين دوره جشنواره مشکات با محور حقوق و تکاليف شهروندي ويژه موضوعات سامانه مديريت شهري 137 با تقدير از نفرات برگزيده در سطح مناطق 22 گانه و با حضور معاون امور اجتماعي و فرهنگي و جانشين سازمان بازرسي شهرداري تهران در تالار ايوان شمس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان بازرسي ؛ حجت الاسلام والمسلمين امرودي معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران با بيان اين مطلب که نظم ، قانون مداري و اخلاق سه اصل مشترک در آموزش هستند گفت: برخي از رفتارها کاملاً شرعي و ديني هستند ولي بخش عمده رفتار و اخلاق شهروندي هم دامنه شرعي و هم دامنه اخلاق شهري دارند.
وي عنوان کرد: رعايت نکردن به تکاليف و تجاوز به حقوق ديگران ، حق الناس است که هم از لحاظ ديني و هم از لحاظ اخلاقي منع شده است و همگي ما در قبال رفتارهايي که مربوط به حق الناس مي شود از قبيل آلودگي محيط زيست که زندگي چند نسل را به خطر مي اندازد بايد پاسخگو باشيم.
امرودي با اشاره به اين موضوع که شهر خوب يافتني نيست بلکه ساختني است اظهار داشت: امروزه هر سه اصل نظم، قانون مداري و اخلاق با هم عجين هستند و اگر شخصي تکاليف شهروندي را رعايت نکند يعني برخلاف نظم، قانون ،اخلاق و رفتار  عمل کرده است.
معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران ، جشنواره مشکات را با مشارکت بيش از يک ميليون شهروند موفق اعلام نمود و اظهار داشت: جشنواره مشکات نشان مي دهد که شهروندان زيادي به سه اصل نظم، قانون و اخلاق علاقه مند هستند و زماني که اين جشنواره بتواند شهرونداني که استعداد قانون شکني دارند را از طريق مشارکت تبديل به شهرونداني با نظم ، قانون مدار و اخلاق مدار تبديل کند ، موفقيت بيشتري کسب خواهد کرد.
بر اساس اين گزارش، در اين مراسم رحمت جانشين سازمان بازرسي شهرداري تهران نيز با بيان اين مطلب که در دنياي امروز سواد به معناي خواندن و نوشتن نيست گفت: انسان در هر سطحي که باشد و قدرت فراگيري نداشته باشد بي سواد است و هر شخصي بايد حقوق و تکاليف خود را بشناسد ، چرا که عدم شناخت به حقوق و وظايف منجر به آزار و اذيت خود شخص و ديگران خواهد شد.
وي عنوان کرد: يکي از حقوق شهروندان مطالبه گري است و در همين راستا سامانه 137 ايجاد شده تا به شهروندان در اين زمينه کمک و مسئولين را موظف به پاسخگويي نمايد.
رحمت با اشاره به اين موضوع که در سازمان بازرسي پيشگيري مقدم است اظهار داشت: مسئوليت شهروندي و فوريت هاي شهري از اولويت هاي سامانه 137 است و شهروند مسئول با مشاهده فضاي نا امن و تماس با 137 مي تواند از بروز حادثه پيشگيري کند.
وي گفت: نگاه ما در فوريت شهري اثرگذاري بر سلامت شهروندان است و اين امر با مشارکت و اقدام به موقع عوامل اجرايي ميسر خواهد شد.
جانشين سازمان بازرسي شهرداري اظهار داشت: شهرونداني که با شناخت حقوق و تکاليف خود نقش مطالبه گر دارند مي توانند مديران شهري را در برداشتن گام هاي موثرتر ياري کنند.
وي در ادامه افزود: سامانه 137 در راستاي افزايش سطح رضايتمندي ، جلب مشارکت معنا دار و ارائه خدمات مطلوبتر به شهروندان ، زمان انتظار تماس را به صفر کاهش داده و بدون معطلي به تماس شهروندان پاسخ داده مي شود و برنامه بعدي که در اولويت کاري قرار داد و در جهت رسيدگي سريعتر به پيامهاي 137 است  نوسازي ناوگان عوامل اجرايي 137 مي باشد که در آينده نزديک انجام خواهد شد.
بناير اين گزارش،رفيع مدير کل آموزشهاي شهروندي شهرداري تهران در اين مراسم گفت: در هر جايي که حضور شهروندان در مديريت شهري پررنگ باشد نشان دهنده يک پيام مثبت است و جشنواره مشکات با بيش از يک ميليون اثر شهروندي در چهارمين سال فعاليت خود موفق عمل کرده است.
وي گفت: جشنواره مشکات همانطور که باعث ايجاد تعامل و ارتباط بيشتر در بين مديران شهري شده به همان نسبت باعث ايجاد تعامل و ارتباط شهروندان با مديريت شهري گرديده است.
رفيع اظهار داشت: علم و دانش بايد به رشد و تعالي انساني و کيفيت زندگي کمک کند و جشنواره مشکات تلاش مي کند تا اخلاق و رفتار شهروندي را ارتقا دهد تا شهروندان با شناخت حقوق و تکاليف خود بتوانند يک شهر ايده ال و مناسب براي زندگي ايجاد کنند.
مدير کل آموزشهاي شهروندي شهرداري تهران گفت: هدف ما تبديل شهر تهران به شهر آموزش دهنده است تا در آن شهروندان با آگاهي به حقوق و تکاليف خود يک نوع هم آزموني را مشاهده کنند.
وي در ادامه افزود: برنامه هاي آموزش شهروندي بصورت فوق برنامه  با تاييد آموزش و پرورش در سطح مدارس شهر تهران اجرا خواهد شد تا زير ساخت هاي مناسب براي تبديل شدن به شهر آموزش دهنده ايجاد شود.
بر اساس اين گزارش،در اين مراسم ضمن تقدير از نفرات برگزيده ، از مسئولين 137 مناطق 4،5 و 16 نيز که به ترتيب داراي بيشترين آثار ثبت شده در چهارمين دوره جشنواره مشکات بودند  و همچنين سامانه مديريت شهري 137 به عنوان سازمان برتر در بين 16 سازمان تقدير شد.
همچنين در حاشيه اين مراسم نمايشگاه عکس از آثار برگزيده با موضوع 137 در چهارمين دوره جشنواره مشکات برگزار شد.

گفتني است سامانه مديريت شهري 137 در دومين حضور خود در چهارمين جشنواره آموزشي مشکات با بيش از 250 هزار اثر در بين شانزده سازمان تخصصي در جايگاه اول قرار گرفت که 24 اثر با موضوعات " 137 پاسخگوي هميشه بيدار شهر " و " من، مسئوليت شهروندي و 137 " برگزيده و معرفي شدند.